Przyszłość należy do przedsiębiorczych Polek!

Przyszłość należy do przedsiębiorczych Polek!

Opublikowany

Uczestnictwo w projekcie dało nam szansę na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu zawodowym oraz sprawiło, że odważyłyśmy się w końcu realizować swoje marzenia – podkreślają uczestniczki Akademii Przedsiębiorczości, czyli programu realizowanego przez home.pl i magazyn Claudia, skierowanego do kobiet, które chcą prowadzić biznes w sieci.

Akademia Przedsiębiorczości to projekt społeczny, którego celem jest pokazanie, że kobiety, dzięki korzystaniu z nowych technologii, potrafią założyć swój biznes w sieci. Program realizowany przez home.pl oraz magazyn Claudia  wystartował w kwietniu 2016 r.  Kobiety, które zdecydowały się w nim wziąć udział, mogą za symboliczną złotówkę wykupić pakiet narzędzi do stworzenia swojego bloga, strony internetowej lub e-sklepu. Dodatkowo korzystają z cyklu webinariów, warsztatów oraz infolinii z dedykowaną pomocą ekspertek firmy home.pl. Dzięki tym poradom poznają realia prowadzenia przedsiębiorstwa w sieci. Kim jest przedsiębiorcza Polka? Do tej pory w programie wzięło udział ponad 600 Polek. Kim są, gdzie mieszkają, czym się zajmują,  jaką działalność chciałyby rozwinąć w internecie, jakie korzyści dało im uczestnictwo w Akademii Przedsiębiorczości – oto pytania, które zostały im zadane przez home.pl i Claudię podczas badania opublikowanego z okazji Dnia Kobiet.

Okazuje się, że aż 42 proc. uczestniczek Akademii Przedsiębiorczości to kobiety w przedziale wiekowym 31-40 lat, 33 proc. – 21-30 lat, 25 proc. – 41-50 lat. Najczęściej mieszkają w miastach do 50 tys. mieszkańców. Odpowiedziało tak 42 proc. uczestniczek Akademii Przedsiębiorczości. Druga co do wielkości grupa kobiet uczestniczących w projekcie żyje w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. To 33 proc. uczestniczek programu. Z kolei 17 proc. kobiet mieszka w miastach liczących od 51 do 100 tys. mieszkańców, 8 proc. – od 201 do 500 tys. mieszkańców. Co ciekawe, wszystkie uczestniczki Akademii Przedsiębiorczości posiadają co najmniej średnie wykształcenie,  aż 67 proc. z nich może się pochwalić dyplomem wyższej uczelni. A czym się zajmują na co dzień? Prawie połowa, bo 42 proc. uczestniczek programu, posiada własną firmę albo uprawia wolny zawód. Kolejne 25 proc. zajmuje się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci,  po 17 proc. – pracuje dorywczo, nie jest nigdzie zatrudniona, uczy się lub studiuje, przebywa na urlopie wychowawczym albo macierzyńskim.

Akademia Przedsiębiorczości pomaga spełniać marzenia!
Dlaczego Polki zdecydowały się na uczestnictwo w Akademii Przedsiębiorczości? Zdecydowana większość z nich marzy o prowadzeniu biznesu związanego z branżą, którą się pasjonują. Odpowiedziało tak aż 83 proc. pań. Z kolei 33 proc. uczestniczek programu chce oddalić od siebie widmo bezrobocia, 25 proc. – rozwijać się zawodowo,  17 proc. – polepszyć swoją sytuację materialną. Część kobiet (17 proc.) nie odczuwa już satysfakcji z wykonywanej przez siebie pracy, chce wykorzystać popyt na usługi, które chcą świadczyć (17 proc.), czasami kluczową rolę w podjęciu decyzji o uczestnictwie w programie odegrali przyjaciele i rodziny kobiet,  mocno je do tego zachęcając (17 proc.). W opinii kobiet, uczestnictwo w Akademii Przedsiębiorczości sprawiło, że w końcu odważyły się na realizację swoich marzeń oraz dało szansę na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu zawodowym. Odpowiedziało tak 33 proc. pań. Z kolei 17 proc. przekonało się, że potrafi korzystać z nowych technologii. Tyle samo badanych doceniło pakiet narzędzi, oferowanych przez home.pl.

Kobiety stawiają na handmade
Dla lwiej części kobiet biorących udział w Akademii Przedsiębiorczości program stał się impulsem do podjęcia decyzji o założeniu swojego biznesu. Aż 75 proc. pań deklaruje, że otworzy swoją firmę w ciągu najbliższych dwóch lat, 8 proc. – w ciągu najbliższych pięciu lat. Dlaczego chcą to zrobić? Kusi je bycie niezależnym (67 proc.), chcą realizować swoje pasje (50 proc.), marzą o pracy, która nie kolidowałaby z obowiązkami rodzinnymi (42 proc.), była zgodna z ich wykształceniem i pozwalałaby na wykorzystywanie posiadanych umiejętności (35 proc.). O zakładaniu jakich biznesów myślą przedsiębiorcze Polki? Najczęściej chcą postawić na rękodzieło (42 proc.), handel (17 proc.), usługi związane z opieką zdrowotną i opieką społeczną (17 proc.), produkcję odzieży i obuwia (8 proc.),  turystykę i gastronomię (8 proc.), działalność związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (8 proc.).

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kobiety biorące udział w Akademii Przedsiębiorczości podzieliły się z nami swoimi spostrzeżeniami i doceniają jej edukacyjne walory – mówi Marta Puczyńska, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w home.pl. – Co bardzo ważne, ponad połowa z nich uważa, że ma takie same szanse na założenie swojego biznesu jak mężczyźni. Pozbywają się więc swoich kompleksów. Przyszłość należy do przedsiębiorczych Polek!

Udostępnij

Powiązane artykuły
IT od kuchni. home.pl pokazuje kulinarne dokonania swoich pracowników

temu

Przepisy na burgera awokado, koktajl upiększający, risotto ze szparagami i zielonym groszkiem, miodową sałatkę z kurczakiem oraz wiele innych potraw i napojów znalazły się w książce kucharskiej wydanej przez firmę home.pl. Ich autorami są pracownicy firmy.
Polscy przedsiębiorcy odkrywają karty

temu

Zapracowany, nękany przez biurokrację, ale zadowolony z wyników swojej pracy, wierzący w sukces i potrafiący efektywnie używać nowych technologii  - taki obraz polskiego przedsiębiorcy wyłania się z badania przeprowadzonego przez home.pl z okazji 20 urodzin firmy.
Polscy przedsiębiorcy są przepracowani

temu

Aż 69 proc. właścicieli firm z sektora MMŚP przyznaje, że pracuje ponad dziewięć godzin dziennie. A gdyby nie nowoczesne programy i aplikacje, zajmowaliby się zarządzaniem swoich przedsiębiorstw jeszcze dłużej – wynika z badania, które z okazji swoich 20 urodzin przeprowadziła firma home.pl.
Polscy przedsiębiorcy: Pieniądze nie są wyznacznikiem sukcesu

temu

Tylko dla niespełna 30 proc. polskich przedsiębiorców  z sektora MMŚP wyznacznikiem sukcesu są uzyskiwane przez nich dochody. Co jest dużo ważniejsze? Niezależność. Właściciele firm są zadowoleni ze swoich dokonań. Aż 67 proc. z nich uważa, że osiągnęło sukces lub dokona tego w ciągu dwóch lat – wynika z badania „Polski przedsiębiorca. Portret własny”, przeprowadzonego przez firmę home.pl.