Pierwsze kroki w e-biznesie są zawsze najtrudniejsze. Jednocześnie przynoszą one bardzo dużo satysfakcji. Duża liczba obowiązków spowalnia jednak część ważnych procesów np. uruchomienie strony internetowej. W zależności od branży i potrzeb pojawienie się takiej witryny to kwestia kilku lub kilkunastu tygodni. Tak długi okres tylko odsuwa w czasie pierwszy, potencjalny zarobek. Jak to zmienić i skrócić czas oczekiwania na uruchomienie strony oraz co powinna zawierać – dowiesz się z poniższego tekstu.
Jak przyśpieszyć pracę nad stroną internetową?
- Skorzystaj z autoinstalatora WordPressa na hostingu – nie oszczędzisz może dzięki temu kilku dni, ale unikniesz początkowej frustracji związanej z instalacją WordPressa tj. pobranie paczki od twórcy aplikacji, założenie bazy danych MySQL, przygotowanie środowiska hostingowego do działania oprogramowania. To są być może detale, ale już przy pierwszym kroku bardzo wielu użytkowników trafia na kilka przeszkód. Autoinstalator za pomocą kilku kliknięć myszą zrobi wszystko za Ciebie i w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund zostaniesz administratorem WordPressa na własnym serwerze.
- Wybierz motyw stworzony pod Twoją branżę – w bazie dodatków do WordPressa znajduje się kilkadziesiąt tysięcy motywów. Wiele z nich jest tworzonych i aktualizowanych pod kątem uniwersalnego zastosowania. Jest to oczywiście zaleta, ponieważ taki motyw można dostosować do różnych wymagań i sytuacji. Wadą takiego rozwiązania jest jednak nieustanne modyfikowane elementów w taki sposób, aby jak najlepiej prezentowały naszą ofertę? Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybranie motywu, który powstał konkretnie z myślą o danej branży. Sprawdź przykładowe motywy dla branży medycznej lub studia fotograficznego.
Strona WWW musi dobrze wyglądać na każdym urządzeniu
Nawigacja na stronie internetowej – jak ułatwić klientowi poruszanie się po witrynie
Przykład przejrzystego menu na stronie internetowej.
Daj klientom szansę, aby wysłali do Ciebie wiadomość
- formularz kontaktowy
- dane standardowe tj. adres email oraz adres firmy
- moduł chatu (np. Messenger)
- moduł do automatycznego kontaktu telefonicznego
Przykład modułu czatu do kontaktu z klientami (Contact Leader).
Jak aktualizować stronę WWW?
- aktualizacji oprogramowania (np. WordPress), które usuwają błędy programistyczne,
- aktualizacji dodatków tj. wtyczki i motywy, które mogą działać niepoprawnie i zawierać luki bezpieczeństwa,
- wykonania szybkiego audytu np. w związku z dostępami do panelu zarządzania stroną internetową,
- sprawdzenia, czy wszystkie informacje na stronie internetowej są prawidłowe i nie zawierają błędów merytorycznych, literówek lub starych danych.
- aby zaoszczędzić czas wybierz rozwiązanie, które jest popularne na całym świecie i posiada bogatą społeczność. Takie wymagania spełnia np. WordPress,
- jeżeli nie znasz się na języku programowania lub edycji graficznej strony – wybierz motyw, który jest dostosowany do Twojej branży,
- zadbaj o to, aby strona internetowa wyświetlała się bezbłędnie na smartfonach,
- testuj różne rozwiązania do kontaktu z Twoją firmą i wybierz takie, które przynosi Ci najwięcej korzyści. Raz będzie to zwykły formularz kontaktowy, ale w innej branży lepiej będzie działać czat na stronie,
- regularnie sprawdzaj swoją stronę i sprawdzaj, czy dostępna jest aktualizacja oprogramowania, motywu oraz wtyczek. Tylko w ten sposób zmniejszysz ryzyko włamania na stronę.