Domeny .pl w odwrocie. Polacy wolą nTLD

Domeny .pl w odwrocie. Polacy wolą nTLD

Opublikowany

Według raportu NASK, w trzecim kwartale tego roku o 6 tys. spadła liczba aktywnych nazw domen z końcówką .pl. – Zaczyna brakować już po prostu wolnych i atrakcyjnych adresów internetowych – analizuje Marta Goc, kierownik produktu domeny w firmie home.pl. ¬¬– Polacy coraz częściej wybierają domeny nTLD (np. .pizza, .fitness, .tech, .love, .city) – W ciągu niecałego roku ich liczba wrosła aż o 36 tys.!

W raporcie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej można wyczytać, że trzeci kwartał 2016 r. przyniósł spadek aktywnych nazw domen .pl o 6 tys. Teraz jest ich ponad 2 707 080 mln. Utrzymuje je 1 022 234 abonentów. Liczba nowych rejestracji domen .pl wyniosła 255 993. - Szacujemy, że ten trend jest spowodowany brakiem wolnych, atrakcyjnych nazw domen .pl. – mówi Marta Goc, kierownik produktu domeny w firmie home.pl. - Pozostaje wykup ciekawej od właściciela lub rejestracja nowej, ale w alternatywnym rozszerzeniu. Ostatnio sporą popularnością cieszą się domeny nTLD (nowe domeny globalne). Jest to taki rodzaj domen, która zamiast końcówki wskazującej na konkretne państwo, posiada tematyczną. Przykładem mogą być domeny .pizza, .fitness., .love, .city czy .shop. Takich rozszerzeń na rynku jest już ponad tysiąc. - Jak wynika ze statystyk dostępnych na stronie nTLDStats.com, od niedawna znacznie wzrosło zainteresowanie Polaków tymi nowymi rozszerzeniami. - Jeszcze w ostatnim kwartale zeszłego roku w Polsce było zarejestrowanych niecałe 10 tys. aktywnych. A teraz? Jest ich prawie 46 tys.! Według raportu NASK za trzecim kwartał 2016 r., niezmiennie pierwsze miejsce w obsłudze domen .pl, z wynikiem 33 proc., utrzymuje grupa home.pl. Może się ona także pochwalić najlepszym wynikiem jeśli chodzi o rejestracje nowych. Uzyskała wynik na poziomie prawie 40 proc.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Antywirus na smartfony w home.pl Zobacz jak w 9 krokach uchronić swoje urządzenia mobilne przed cyberatakami.

temu

W 2018 roku w Polsce mieszka już 38,14 mln ludzi, z czego aż 78% korzysta z Internetu (29,75 mln), a 37% używa smartfonów np. do korzystania z komunikacji społecznościowej. A jak ta liczba przekłada się na świadomość potrzeby ochrony urządzeń mobilnych?
Premiera podcastu home.pl „Mistrzowie eCommerce”

temu

Specyfika podcastów jest prosta: nagranie audio lub wideo, publikowane w ramach jednego z popularnych i darmowych serwisów takich jak Soundcloud, Spotify czy iTunes. Zamiast bloku tekstu do przeczytania, odbiorca otrzymuje informacje w przystępnej i wygodnej do konsumpcji formie. Nagranie audio z chęcią odsłuchamy w drodze do pracy lub podczas treningu. Wideo obejrzymy w metrze, wieczorem na kanapie lub przy komputerze. To wszystko dzięki urządzeniom mobilnym, dostępowi do sieci oraz ekspertom, którzy za pośrednictwem podcastów chętnie dzielą się wiedzą i inspirują do działania.
Komunikat w sprawie ataku DDoS

temu

Niedostępność usług home.pl w dniu 24 września 2018 roku związana była z przeprowadzonym przez nieznanych sprawców atakiem DDoS. 
Czy poczta email ma wpływ na sukces w biznesie? Poznaj 5 zasad wyboru odpowiedniego adresu email.

temu

Przed rozwojem technologii cyfrowych interakcja biznesowa odbywała się za pośrednictwem zwykłej komunikacji pocztowej. Dwudziesty pierwszy wiek był naznaczony przestarzałością kopert, znaczków pocztowych i innych powiązanych działań. Usługa pocztowa została zaktualizowana do wyższego i zaawansowanego poziomu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.