Sukcesem zakończyła się pierwsza edycja programu edukacyjnego homeStarter. Z umiejętności i doświadczenia pracowników home.pl skorzystało 36 uczniów szczecińskich liceów, którzy zyskali wiedzę o programowaniu, testowaniu i marketingu online. Teraz czekają ich zasłużone wakacje.
Miałem przed sobą grupę ludzi, która po prostu chłonęła wiedzę i jej oczekiwała. Uczucie było niesamowite także z tego względu, że nie była to nauka tylko dla nich, ale także dla mnie.
Maciej Ładanek, trener na kierunku testowanie i inżynier oprogramowania w dziale rozwoju aplikacji home.pl
– Czy mam czas na te zajęcia? To trochę tak, jakby zapytać, czy mam czas na odpoczywanie, bo tak właśnie traktuję te zajęcia. Są bardzo ciekawe. Do tego trenerzy są niezwykle otwarci, zwracamy się do siebie na „ty” a nie per „pan”, „pani” jak w szkole.
Michalina, uczennica
W szkole jest tylko „tablica – przepisz”, „tablica – przepisz”, a tutaj możemy integrować się z całą grupą i z trenerami, którzy są megasympatyczni i bardzo pomocni.
Michał, uczeń
Czasy, w których programiści byli osobami zamkniętymi w pokojach bez okien i tylko pracowały, minęły. Dzisiejsze sposoby prowadzenia projektów polegają na tym, że programiści muszą się świetnie komunikować, żeby dowozić rzeczy, na które umówili się z biznesem. Z punktu widzenia pracodawcy to są bardzo ważne kompetencje – mix tych twardych i miękkich umiejętności.
Anna Miśko, dyrektor działu HR w home.pl
Te zajęcia pozwoliły mi zobaczyć, jakim ja sam jestem typem osobowości. Zadziwiło mnie to, jak w codziennych sytuacjach te typy osobowości, o których rozmawialiśmy z trenerkami, wychodzą ze mnie.
Maksym, uczeń
Widzimy, jak nasi podopieczni przez tych kilka miesięcy się rozwinęli. Bardzo cieszy nas to, że w zajęciach uczestniczyli wszyscy, regularnie, od samego początku. Sama im trochę zazdroszczę, że nie miałam w liceum takich możliwości, jakie oni mają dzisiaj.
Joanna Buczek, trenerka kierunku marketing i media społecznościowe oraz specjalistka ds. marketingu w homecloud.pl
Uważam, że każda firma, w myśl społecznej odpowiedzialności biznesu, powinna dzielić się swoimi umiejętnościami. Nawet nie dlatego, żeby sama z tego skorzystała, ale po to, żeby świat wokół nas stawał się po prostu nieco lepszy.
Anna Miśko, dyrektor działu HR w home.pl