Około 90 proc. wysyłanych maili to niechciane wiadomości – tzw. spam. W przeszłości były one tylko mało groźną reklamą, źródłem nieprzyjemności i spadku wydajności skrzynki mailowej. Jednak dziś coraz częściej zastępują je niebezpieczne wirusy i próby phishingu, coraz bardziej intensywne i ciągle udoskonalane. Taką tendencję potwierdza również raport Gartnera, według którego 65 proc. aktów cyberkryminalnych przeprowadzanych jest drogą mailową. Równolegle do tej tendencji jesteśmy także świadkami ewolucji ataków spamów. Te nie są już tak skomasowane, ale bardziej precyzyjne. Może to być nawet pojedynczy e-mail.
Malware Dridex, czyli  jak zwykły spam może okazać się źródłem niebezpiecznej infekcji
Coraz częściej atakują nas wirusy w formie infekowanego załącznika, np. .zip lub dokumentu Microsoft Office (macro wirus). Dostosowują się one z coraz większą łatwością do środowisk, w które celują. Sektor bankowy lub oddziały finansowe otrzymują np. maile zachęcające do zapłacenia faktury w formie załącznika, podczas gdy działy kadrowe są celowane fałszywymi podaniami o prace zawierającymi zainfekowane CV.
Najbardziej znanym takim przypadkiem w ubiegłym roku  był malware bankowy o nazwie Dridex. Ten nieprzyjazny program rozsyłany zwykłym spamem, który ostatecznie zniszczono w październiku, spowodował ogromne straty finansowe w wielu firmach, liczone w dziesiątkach milionów dolarów, jednocześnie powodując powstanie nowych zagrożeń – np. malware Shifu.
Ochrona maili to obowiązek!
Firma home.pl, lider na rynku usług hostingowych, która obsługuje ponad 1,5 mln klientów jest bardzo wyczulona na zagrożenia związane z korzystaniem z usług mailowych. Dlatego zawiązała współpracę z firmą Vade Retro Technology.
- Nasz sukces oraz satysfakcja klientów są m.in. uzależnione od skuteczności i bezpieczeństwa świadczonych usług - mówi Grzegorz Barcicki, dyrektor IT home.pl.  - W walce z coraz częściej spotykanym złośliwym oprogramowaniem i phishingiem musimy być wyposażeni w odpowiednie narzędzia. Wszystko po to, żeby zagwarantować naszym klientom najlepszą ochronę przeciwko zagrożeniom pojawiającym się w poczcie e-mail, chroniąc jednocześnie ich reputację. Rozwiązanie oferowane przez Vade Retro Technology aktualizuje się co minutę, 24 godziny na dobę, gwarantując w ten sposób stałą i natychmiastową ochronę naszym klientom i użytkownikom skrzynek pocztowych.
Wykryć zagrożenia już od pierwszego maila
- Podczas gdy inne technologie potrzebują minimalnej ilości maili, żeby wykryć fale ataku, filtr heurystyczny analizuje zachowanie każdego jednego maila – wyjaśnia Adrien Gendre, VP Products. Pozwala to zidentyfikować ewentualne zagrożenie już na poziomie pierwszego podejrzanego maila. Jest to bardziej skuteczne w walce z małymi wycelowanymi falami ataków, coraz częściej wykorzystywanymi przez hakerów, którzy zrozumieli, że „chirurgiczny” i krótkotrwały atak jest trudniejszy do wykrycia i oferuje im lepszy  zwrot z inwestycji.

Opierając się na opatentowanej i unikalnej technologii, rozwiązanie Vade Retro wykorzystuje jednocześnie cztery metody filtrowania, w tym wysokowydajny heurystyczny filtr predyktywny, w całości stworzony przez  francuską firmę. Poza nim, rozwiązanie zawiera także silnik automatycznego przeglądania URLi oraz system reputacji, analizując w ten sposób każdą jedną cząstkę tworzącą maila. To w konsekwencji pozwala zbudować szczegółową reputację i/lub heurystyczne schematy właściwe dla Vade Retro.

Na podstawie analizy ponad 235 milionów skrzynek mailowych na świecie chronionych przez rozwiązanie Vade Retro, po raz pierwszy w historii w listopadzie 2015 roku liczba maili zawierających wirusy przekroczyła falę “zwykłych” wiadomości oznaczanych jako spam.

Raport o Millenialsach: kobiety myślą o własnym biznesie

Tyle samo kobiet co mężczyzn (74 proc.) z pokolenia Millenialsów myśli o założeniu własnego biznesu – wynika z badania wykonanego na zlecenie home.pl przez ARC Rynek i Opinia. Prawie połowa ankietowanych pań (46 proc.) chciałaby to zrobić  w dalszej przyszłości (powyżej dwóch lat).