IT od kuchni. home.pl pokazuje kulinarne dokonania swoich pracowników

IT od kuchni. home.pl pokazuje kulinarne dokonania swoich pracowników

Opublikowany

Przepisy na burgera awokado, koktajl upiększający, risotto ze szparagami i zielonym groszkiem, miodową sałatkę z kurczakiem oraz wiele innych potraw i napojów znalazły się w książce kucharskiej wydanej przez firmę home.pl. Ich autorami są pracownicy firmy.

Książka kucharska nazywa się „home made”. Znalazło się w niej ponad 30 przepisów, podzielonych na cztery działy. Wszystkie propozycje pochodzą od pracowników firmy. Są odzwierciedleniem tego, co w kuchni lubią najbardziej. Jeden z działów nazywa się „szybkie śniadanie”. Co w tym zakresie proponują pracownicy home.pl? Choćby burgera z łososiem i warzywami. Tylko, że bułka zastępowana jest… dojrzałym awokado. Nie zabrakło także przepisów na koktajl upiększający (z imbirem, limonką, natką pietruszki, pomarańczą, awokado oraz miodem) i kaszę jaglaną na mleku. W książce znajdziemy też smakołyki, które doskonale sprawdzają się jako dodatki do kawy i herbaty. Jakie? Np. tartaletki z kremem pomarańczowym i bezikiem czy sernik na kremówce. Jest też dział „wczorajszy obiad, czyli odgrzewane w mikrofalówce”. Tutaj pracownicy home.pl proponują m.in. risotto ze szparagami i zielonym groszkiem, kurczaka curry i szynkę w sosie mięsno-grzybowym. Ostatnim z działów książki kucharskiej jest „koniec miesiąca, czyli gotowanie przed wypłatą”. Co wtedy się je? Miodową sałatkę z kurczakiem albo mięsną bułę glutenowo-laktozową. – Firmę tworzą ludzie. Dlatego chcieliśmy, żeby pracownicy mieli okazję się pokazać, ale trochę inaczej, nie przez pryzmat zajmowanego przez siebie stanowiska. Przecież podczas przerwy w pracy prawie każdy coś je. A to co mamy na talerzu, pokazuje trochę jak żyjemy – mówi Nina Pankiewicz, z działu HR home.pl. Co ciekawe, każdy przepis jest okraszony sporą dawką wiedzy na temat wartości odżywczych polecanych posiłków, anegdotą  lub wspomnieniami z dzieciństwa. Za realizację tego 80-stronicowego wydawnictwa (zdjęcia, opisy, skład, grafika) odpowiedzialny jest zespół rozwiązań kreatywnych home.pl. Książka będzie wykorzystywana jako gadżet promujący firmę podczas targów pracy i konferencji. – Kuchnia jest najważniejszym miejscem w każdym domu. W home.pl pełni ona także niezwykłą rolę. To właśnie tutaj spotyka się codziennie prawie 300 osób, które rozmawiają ze sobą i dzielą się swoimi pomysłami. – mówi Nina Pankiewicz.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Antywirus na smartfony w home.pl Zobacz jak w 9 krokach uchronić swoje urządzenia mobilne przed cyberatakami.

temu

W 2018 roku w Polsce mieszka już 38,14 mln ludzi, z czego aż 78% korzysta z Internetu (29,75 mln), a 37% używa smartfonów np. do korzystania z komunikacji społecznościowej. A jak ta liczba przekłada się na świadomość potrzeby ochrony urządzeń mobilnych?
Premiera podcastu home.pl „Mistrzowie eCommerce”

temu

Specyfika podcastów jest prosta: nagranie audio lub wideo, publikowane w ramach jednego z popularnych i darmowych serwisów takich jak Soundcloud, Spotify czy iTunes. Zamiast bloku tekstu do przeczytania, odbiorca otrzymuje informacje w przystępnej i wygodnej do konsumpcji formie. Nagranie audio z chęcią odsłuchamy w drodze do pracy lub podczas treningu. Wideo obejrzymy w metrze, wieczorem na kanapie lub przy komputerze. To wszystko dzięki urządzeniom mobilnym, dostępowi do sieci oraz ekspertom, którzy za pośrednictwem podcastów chętnie dzielą się wiedzą i inspirują do działania.
Komunikat w sprawie ataku DDoS

temu

Niedostępność usług home.pl w dniu 24 września 2018 roku związana była z przeprowadzonym przez nieznanych sprawców atakiem DDoS. 
Czy poczta email ma wpływ na sukces w biznesie? Poznaj 5 zasad wyboru odpowiedniego adresu email.

temu

Przed rozwojem technologii cyfrowych interakcja biznesowa odbywała się za pośrednictwem zwykłej komunikacji pocztowej. Dwudziesty pierwszy wiek był naznaczony przestarzałością kopert, znaczków pocztowych i innych powiązanych działań. Usługa pocztowa została zaktualizowana do wyższego i zaawansowanego poziomu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.