Szeroka perspektywa: rzut oka na wyniki z okresu 05.2019-05.2021
Na kolejny boom w zakupach nie trzeba było długo czekać. Ponowne ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że w styczniu, lutym i marcu 2021 roku tendencja wzrostowa w e-commerce wciąż się utrzymywała.
Nieco mniej zakupów Polacy robili w miesiącach wakacyjnych oraz wrześniu. W ogólnym rozrachunku nie miało to jednak większego wpływu na całoroczny wynik.
Trend wzrostowy w wielu branżach
Podczas pandemii zadbaliśmy o swoje najbliższe otoczenia. Zamknięcie w domu spowodowało, że Polacy dostrzegli, jak ważna jest przestrzeń we własnym mieszkaniu. Wiele osób postanowiło, że akcesoria z kategorii „Dom i ogród” zamówi właśnie przez Internet.
Wzrost w tej kategorii w maju 2020 r. wyniósł około 100% względem lutego 2020 r.. Sklepy internetowe z opisywanej branży notowały świetne wyniki także podczas kolejnych pandemicznych zamknięć – jesienią i zimą 2020 roku oraz od lutego do kwietnia 2020 roku.
Optymizm jest jak najbardziej uzasadniony także w branży odzieżowej. Sklepy internetowe z kategorii „Moda i ubrania” osiągnęły rekordowy wynik w maju 2021 roku, ale już w 2020 roku Polacy masowo ruszyli na zakupy odzieży do Internetu.
Głównej przyczyny można upatrywać w zamknięciu galerii handlowych, które związane było z pandemicznymi ograniczeniami. Ale dobry trend utrzymuje się nadal w 2021 roku pomimo otwarcia centrów handlowych.
– Zapanowała także moda na otwieranie mikromarek odzieżowych, które powstają jak grzyby po deszczu. Ich właścicielki i właściciele szukają swoich odbiorców w sieci i często mają ciekawe sposoby na to, żeby się wyróżnić. Produkują oryginalne, wyróżniające się ubrania, zakładają własne sklepy internetowe i szukają klientów na Instagramie lub poprzez różne formy reklamy internetowej – mówi Paulina Zajączkowska, Kierownik Produktu E-commerce (SaaS) w home.pl.
Polacy zadbali także o zdrowie i pielęgnację ciała. Kategoria „Zdrowie i uroda” miała się dobrze we wszystkich momentach, w których borykaliśmy się z pandemicznym zamknięciem. Szczyty jej popularności przypadały także na czas świąt: Wielkanocnych w 2020 i 2021 roku oraz Bożego Narodzenia w 2020 roku. Wiele osób zdecydowało się wtedy na prezenty w postaci kosmetyków lub innych produktów drogeryjnych. Szczytowym momentem dla sklepów z tej branży utrzymywanych w home.pl był kwiecień 2020 roku. W badanym okresie Polacy zdecydowanie częściej niż wcześniej korzystali też z aptek internetowych.
W kategorii „Motoryzacja” trend także kształtuje się korzystnie, choć najlepsze wyniki są zauważalne w innych miesiącach niż w pozostałych branżach opisywanych w raporcie. Warto zwrócić uwagę na długo trwający sezon letni odznaczający się dobrą sprzedażą. W 2020 roku rozciągał się on od kwietnia do sierpnia. 2021 rok pozwala mieć nadzieję na powtórkę tak dobrego okresu letniego dla branży moto w sklepach internetowych. Bardzo możliwe, że wyniki sprzedażowe będą lepsze niż w analogicznym okresie w zeszłym roku ze względu na znoszenie ograniczeń w podróżach zagranicznych.
Także nietypowo wyglądają wyniki dla kategorii sprzętu komputerowego. Szczyt zakupów wcale nie przypadł tu na początek i pierwsze miesiące pandemii. Polacy odłożyli zakup komputerów w czasie i poczekali na świąteczne promocje bożonarodzeniowe. To właśnie w grudniu 2020 kategoria „Komputery” miała się najlepiej, a zapowiedzią szczytu z grudnia były październik i listopad 2020 r. z popularnymi promocjami korzystającymi z motywu Black Friday. Trwały one nawet przez około 2 miesiące przed tak zwanym Czarnym Piątkiem.
Doceniliśmy wspólne spędzanie czasu wolnego i rozrywkę. Kategoria hobby miała się dobrze zarówno na początku pandemii, w Święta Bożego Narodzenia, jak i podczas lockdownu w 2021 roku. W jej ramach konsumenci kupowali między innymi gry planszowe czy puzzle, ale także sprzęt związany ze spędzaniem czasu wolnego w outdoorze – na przykład akcesoria wędkarskie.
W 2020 roku kluby fitness i siłownie przez większość czasu były zamknięte. Zaowocowało to większym zainteresowaniem ćwiczeniami w domu oraz aktywnością na świeżym powietrzu. Do tego potrzebny był własny sprzęt, który chętnie kupowany był w sieci.
Polacy inwestowali też w akcesoria wakacyjne. Wiele osób zdecydowało się na inną formę wypoczynku niż zwykle. Częściej wyruszaliśmy w podróże po Polsce – pod namiot, kamperem lub po prostu na łono natury, z dala od większych miast i skupisk ludzi. Dało się przez to odnotować wzrost zainteresowania m.in. sprzętem biwakowym i akcesoriami związanymi ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Branża „Sport i podróże” miała się bardzo dobrze i w jej przypadku trend również jest bardzo obiecujący.
Liczba zamówień w branży dziecięcej w poszczególnych miesiącach mocno się od siebie różni, ale nie zmienia to faktu, że także tutaj my do czynienia z tendencją wzrostową. Bardzo dobre wyniki były notowane w kwietniu, maju, sierpniu oraz grudniu 2020 roku, a także w marcu, kwietniu i maju 2021.
Ograniczenia związane z pandemią, z którymi Polacy mieli do czynienia w różnych okresach 2020 i 2021 roku oddziaływały na wiele branż. Więcej czasu spędzaliśmy w domu, zwróciliśmy uwagę na zdrowie, najbliższe otoczenie, ale także mobilizowaliśmy się do aktywności ruchowej i planowaliśmy podróże, choć nieco inaczej niż zwykle. Rodzice spędzali więcej czasu z dziećmi pod jednym dachem. Dlatego kategorie związane z domem, ogrodem, sportem czy podróżami w sklepach internetowych miały się świetnie. E-commerce przyciągnął Polaków szerokim wyborem produktów, szybkością działania i wygodą dostaw.
Magdalena Sikorska-Hadowska, Head of Ecommerce w home.pl
Sklepy internetowe inwestują więcej w reklamę
– Obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost wydatków na reklamę w sieci. W okresie od początku roku 2021 r. do końca maja wydatki na reklamę internetową wśród właścicieli sklepów internetowych utrzymywanych w home.pl wzrosły o 45% w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. Na tę kategorię składają się głównie wydatki na Google Ads i działania SEO – mówi Katarzyna Wiatr, Kierownik Produktu Reklama Internetowa w home.pl.
Rozwój e-commerce i tendencja wzrostowa w wielu branżach to optymistyczny sygnał dla tych, którzy wahają się, czy otworzyć własny sklep internetowy. Jak pokazują najnowsze dane, nawet całkowite otwarcie gospodarki i uruchomienie galerii handlowych nie zagraża wzrostom w e-sklepach. Wręcz przeciwnie. Tendencja świadczy o tym, że w najbliższym czasie wciąż można liczyć na dobry wynik w zakupach internetowych, także w przypadku uruchomienia zupełnie nowego biznesu.
home.pl wspiera rozwój firm w Internecie
home.pl to największy w Polsce dostawca usług internetowych. Jest członkiem grupy United Internet i partnerem marki 1&1 IONOS, pod której szyldem sprzedaje usługi w Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i Słowacji.
Firma specjalizuje się w rejestracji domen internetowych, udostępnianiu hostingu dla serwisów WWW i utrzymywaniu kont poczty e-mail. Dostarcza też gotowe oprogramowanie w postaci sklepów online i sprzedaje aplikacje oraz programy poprzez swój Marketplace.
Do grona użytkowników usług oferowanych przez home.pl należą przede wszystkim firmy z sektora MŚP, ale nie brakuje wśród nich dużych międzynarodowych przedsiębiorstw, a także klientów indywidualnych, którzy realizują w sieci swoje własne pomysły.
Andrzej Kochański
Specjalista ds. komunikacji i contentu home.pl